Nie tylko czerwony dach


Oglądając w telewizji jakiś program, relację z uroczystości albo wydarzenia sportowego, możemy na początku zaobserwować zdjęcia danego miasta z lotu ptaka, gdzie w pierwszej kolejności, co zobaczymy, będą dachy budynków. Czy wówczas komukolwiek przychodzą do głowy pytania, kto przy nich pracował, w jaki sposób były wykonywane i ile zajęło to czasu? Zapewne rzadko, a przecież interesującym może być znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie w tym wybranym miejscu wszystkie dachówki są przykładowo, czerwone albo, czy ludzie uprawiający dekarstwo jako zawód, mieli taki nakaz?
Odpowiedzi na takie pytania są oczywiste, taki kolor uzyskuje glina po wypaleniu. I stąd czerwone mury z cegieł i czerwone pokrycia dachów, które na szczęście nie są obecnie jedynymi do uzyskania.
Dziś dekarz, czy kryje dom od początku, czy też czeka go tylko jego naprawa pokrycia dachowe Poznań, ma znacznie szersze pole do popisu. Już nie tylko wiecznie czerwony, który może i podnieca turystów, ale który jest ogólnie dla wzroku męczący, ale także i czarny, zielony, granatowy i każdy inny, jaki sobie człowiek może zażyczyć. I nie dotyczy to wyłącznie łatwych do pokolorowania blach, ale również wyrobów ceramicznych. Urozmaicajmy więc nasze domy, nie bacząc na powracającą modę.