Kiedy najlepiej zorganizować szkolenie bhp?


Kursy bhp organizowane są zarówno w godzinach pracy, jak i w czasie wolnym. Nie ma to większego znaczenia dla ich przebiegu. Przedsiębiorca, który jednak decyduje się zaplanować taki kurs poza godzinami pracy, musi pamiętać o tym, że będzie on traktowany jak godziny nadliczbowe. Tak nakazuje bowiem polskie prawo.

Oczywiście nie każde szkolenie musi być zaliczane do czasu pracy. Jeżeli ma ono jedynie podnieść kwalifikacje pracownika bądź przekazać mu dodatkową, aczkolwiek nie niezbędną wiedzę, nie trzeba go traktować w taki sposób. Pracodawca nie musi zatem płacić swojemu podwładnemu za czas poświęcony na naukę. Inne przepisy dotyczą jednak szkoleń bhp, które są po prostu obowiązkowe. Pracownicy nie mogą z nich zrezygnować, a ich udział w kursie nie wynika wyłącznie z ich dobrej woli. Skoro więc na zapoznanie się z pewnymi przepisami poświęcają swój cenny czas, zwłaszcza po godzinach pracy, ich szef musi im za to zapłacić. Podsumowując – szkolenia bhp poznań najlepiej organizować po prostu w trakcie normalnego dnia roboczego. Takie rozwiązanie będzie idealne i dla pracowników, i dla pracodawców.

Naturalnie wciąż zdarzają się takie sytuacje, w których właściciele firm wysyłają swoich pracowników na różne szkolenia poza godzinami pracy, a później w ogóle nie biorą tego pod uwagę podczas wypłacania miesięcznych pensji. Jeśli takie zdarzenie będzie mieć miejsce, warto podważyć jego legalność.